» » W obronie jedzenia

W obronie jedzenia

wpis w: Archiwum | 0

O Autorze

Media

NAKŁAD WYCZERPANY

W obronie jedzenia Michael PollanMichael Pollan

W OBRONIE JEDZENIA

Manifest wszystkożerców


Czy chleb, który jemy, jest prawdziwym chlebem? Co kotlet ma wspólnego z tym, co jadła krowa? Dlaczego należy unikać produktów reklamowanych jako zdrowe? Co sprawia, że australijscy Aborygeni chorują po przejściu na zachodnią dietę? Czy aby się zdrowo odżywiać, trzeba być ekspertem od żywienia? Czy jedzenie nie może być po prostu przyjemnością?

Michael Pollan to amerykański dziennikarz propagujący idee slow food ‒ sztuki jedzenia dla przyjemności. Przekonująco uzasadnia, że to, co jada większość ludzi na Zachodzie nie zasługuje na miano jedzenia.

Są to w większości wytworzone przez przemysł spożywczy substancje pokarmopodobne. W XX wieku doszło do zakwestionowania tradycyjnych zasad odżywiania się i jadłospisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Przyczyniła się do tego nauka, która rozkłada jedzenie na składniki odżywcze, mikro- i makroelementy, tracąc z pola widzenia jedzenie jako złożoną relację między człowiekiem a przyrodą. Paradoksalnie ta ingerencja nauki doprowadziła mieszkańców Zachodu do epidemii chorób cywilizacyjnych i otyłości.

Autor proponuje całkiem inne, choć niezupełnie antynaukowe podejście do odżywiania się i nową − choć jednocześnie bardzo starą − odpowiedź na pytanie: co jeść? Bądź wszystkożercą − zachęca − ale pamiętaj, że jesteś tym, co zjadła twoja strawa!


 

„Najtrafniejsza książka na temat współczesnego jedzenia. Moje objawienie 2010 roku”
Agnieszka Kręglicka

„Ten autor, podobnie jak Nigella Lawson, stoi na straży jedzenia i zachęca do tego, abyśmy jedli wszystko. Przy tym proponuje powrót do tradycyjnej kultury i przepisów tworzonych przez nasze babki i prababki. W samej książce przepisów nie znajdziemy, ale jest dużo informacji o tym, co jemy i jak jemy. Jest też zachęta do tego co najważniejsze: żeby jedzenie było dla nas nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością”.
Dorota Wellman


Okładka miękka
216 stron

NAKŁAD WYCZERPANY