Czy mężczyźni mogą nauczyć się ojcostwa od kobiet?
Mój mąż pochodzi z Portugalii, mamy sześcioletniego syna. Mój problem polega na tym, że mąż jest nieco „staroświecki”, jeśli chodzi o wychowanie. Właśnie razem czytamy książkę „Twoje kompetentne dziecko” i dużo o tym rozmawiamy. Ale mam wrażenie, że mąż szybko zapomina nasze rozmowy i znowu zaczyna postępować tak jak przedtem.
Na dodatek zawsze wścieka się, kiedy w sytuacjach konfliktowych z synem zwracam mu uwagę na jego zachowanie i przypominam o ustaleniach, które poczyniliśmy w trakcie naszych rozmów. Mówi, że czuje się przeze mnie atakowany i że z tego powodu atmosfera w naszym domu nie jest dobra. Uważa też, że nie powinniśmy się kłócić o te sprawy przy dziecku. Czuję niepokój o to, że nasze małżeństwo mogłoby nie przetrwać z powodu tych konfliktów. Martwię się też o naszego synka. Kocham ich obu, więc jak mam postępować?

Odpowiedź Jespera Juula
Krytyka pozbawia godności
Obawiam się, że Pani mąż ma rację. Swoim zachowaniem podkopuje Pani jego ojcowską pozycję wobec syna. Partnerka może pomóc mężczyźnie w rozwijaniu się jako ojciec – ale może mu także w tym przeszkodzić. Z mojego doświadczenia wynika – a potwierdzają to także różne badania – że mężczyźni niewiele uczą się na temat bycia ojcem od swoich kobiet. Ani od żadnych kobiet w ogóle. Czerpią za to inspirację od innych mężczyzn, a przede wszystkim od samych dzieci. Generalnie rodzice rozwijają się przede wszystkim dzięki relacji i w relacji ze swoimi dziećmi.
Pani mąż ma absolutną rację, mówiąc, że Pani krytyka pozbawia go godności – przede wszystkim w oczach syna. Byłoby bardzo niedobrze, gdyby ta sytuacja przerodziła się w prawdziwą wojnę o to, kto lepiej wychowuje dziecko i kto ma większy wpływ na jego dobre samopoczucie.
Żyjąc w rodzinie, musimy postawić sobie kilka zasadniczych pytań, między innymi: Czy jesteśmy gotowi kochać siebie, swojego partnera i swoje dzieci takimi, jacy oni naprawdę są?
Powtarzamy błędy naszych rodziców
Trudno jest okazywać empatię i zainteresowanie dziecku, jeśli samemu nie doświadczyło się ich w dzieciństwie. Wielu z nas dorastało w rodzinach, w których dziecięce uczucia i zachowanie nie były akceptowane ani traktowane poważnie. Niektórzy są tego świadomi i dlatego w swoich rodzinach starają się nie zadawać dzieciom bólu, którego sami doświadczyli w dzieciństwie. Inni jednak zapomnieli już ten ból i jest im trudno obrać inną drogę w swoich relacjach z dziećmi. W takiej sytuacji może znajdować się właśnie Pani mąż.
Oczywiście, to nie znaczy, że jest skazany na powtarzanie swojego zachowania w nieskończoność. Z czasem może udać mu się pogłębić swój sposób kochania i okazywania miłości synowi. Jeśli jednak będziecie stale krytykowali siebie w swoich działaniach wychowawczych, wkrótce zaczną was dręczyć egzystencjalne pytania dotyczące waszej wartości jako ludzi w ogóle.
Nie krytykuj partnera przy dziecku
Wszelkie poważne rozmowy na temat wychowania dzieci powinny odbywać się poza ich plecami. Szczególnie dotyczy to rodzin, w których trwa zagorzała walka o to, jak wychowywać dziecko. Takie spory często zamieniają się w bardzo emocjonalne konflikty. I nie należy oczekiwać, że w trakcie takich dyskusji nastąpią jakieś zdecydowane zmiany w myśleniu czy zachowaniu partnera, bo one dokonują się zwykle w przerwach między takimi sporami, często nawet nieświadomie.
Najlepszym sposobem wspierania Pani męża byłoby więc pozwolić mu iść własną drogą w relacji z synem. Pani mąż będzie samodzielnie rozwijał się dalej, żeby stać się najlepszym ojcem, jakim może się stać – a Pani syn będzie coraz lepiej uczył się, jak może się z nim dogadywać.
Z pewnością synowi trudno jest żyć z dwójką rodziców, którzy zmagają się ze swoim małżeństwem, ponieważ daremnie próbuje zająć stronę jednego lub drugiego rodzica. Z kolei gdyby Pani mąż miał poświęcić swój męski punkt widzenia w imię świętego spokoju w domu, to oznaczałoby, że Pani syn dorastałby z bezużytecznym wzorem mężczyzny, partnera i ojca.
Przeczytaj nasze książki dla rodziców
Kliknij na okładkę książki,
- przeczytaj opis książki, opinie, fragmenty, cytaty i spis treści,
- książki są dostępne jako e-booki (również PDF) oraz w wersji papierowej.
Polecamy inne ciekawe artykuły Jespera Juula
- Autentyczność i autorytet rodzica. Jak reagować na agresję dziecka?
- Męża często nie ma w domu, jestem sfrustrowaną matką, kłócimy się
* Tytuł i śródtytuły pochodzą od Redakcji.