Metryka • Rekomendacje • Cytaty
Metryka książki
Jesper Juul, Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
Tytuł oryginału: Dit Kompetente Barn. PÅ Vej Mod Et Nyt Vӕrdigrundlag For Familien
Tłumaczenie z angielskiego: Beata Hellmann, Barbara Baczyńska
- © Wydawnictwo MiND
- Podkowa Leśna 2011
- Wydanie I
- 263 strony, oprawa miękka, 135 x 205 mm
- ISBN 978-83-62445-02-8 (książka papierowa)
- ISBN 978-83-62445-09-7 (e-book)
Opis
Najważniejsza książka cenionego duńskiego pedagoga i terapeuty, która wyjaśnia wpływ postępowania dorosłych na zachowanie i osobowość dzieci. Uwalania rodziców od przesądu, że istnieje tylko jeden właściwy sposób wychowania, uwalnia też dzieci od odpowiedzialności za życie dorosłych.
Cytaty z książki Twoje kompetentne dziecko
Uważam, że popełniamy kardynalny błąd, zakładając, iż dziecko nie rodzi się jako stuprocentowy człowiek.
Jestem przekonany, że większość z tego, co tradycyjnie rozumiemy pod pojęciem wychowania, jest zarówno niepotrzebna, jak i szkodliwa. Nie tylko odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym dzieci, ale przeszkadza też osobom dorosłym, uniemożliwiając ich rozwój.
Co więcej, nasze teorie pedagogiczne mają także destrukcyjny wpływ na relację dzieci z dorosłymi. Zamiast podważyć ich założenia, utrwalamy je, wprawiając w ruch błędne koło i zaburzając własne pojmowanie edukacji, resocjalizacji i polityki społecznej dotyczącej dzieci i ich rodzin.
Jak bardzo rodzice kochają swe dziecko? Do jakiego stopnia syn nienawidzi ojca? Jak bardzo córka złości się na matkę? Pytania te są ważne, ponieważ pomagają ludziom wyrazić prawdziwy ból.
Ja jednak nigdy nie spotkałem rodziców, którzy nie kochaliby swoich dzieci, ani dzieci, które nie byłyby przywiązane do rodziców. Spotkałem jedynie rodziców i dzieci, którzy nie umieli przekształcić tych uczuć w czułe, pełne miłości postępowanie.
Smutne jest, że im bardziej narusza się integralność danej osoby, tym bardziej stara się ona współdziałać ze sprawcą i podporządkowywać mu się. Dzieje się tak nie tylko w wypadku dzieci, ale również np. u kobiet żyjących z agresywnymi partnerami.
Klinicyści pracujący z dorosłymi ofiarami tortur zaobserwowali, że istnieje związek pomiędzy stopniem pogwałcenia czyjejś integralności fizycznej a poczuciem winy. Oczywistym celem tortur jest zniszczenie integralności psychicznej i fizycznej ofiary bez uśmiercania jej. Z punktu widzenia kata tortura odnosi skutek, gdy ofiara czuje się całkowicie winna tego, co się stało.
Nie wystarczy stwierdzić, że jakaś metoda wychowawcza „działa”. Musimy zbadać, dlaczego i jak działa. Musimy zacząć stawiać pytania o nasze postępowanie.
Musimy rozważyć ludzką i społeczną cenę, jaką płacimy i jaką płacą nasze dzieci, nasi klienci, pacjenci i inni członkowie społeczeństwa za to, co pozornie wydaje się skutecznym środkiem wychowawczym. Jeśli ceną jest poświęcenie czyjejś integralności, to jest ona zbyt wysoka.
Gosia –
Nie dziwię się, że ta książka jest legendą wśród rodziców, każdy rodzic powinien ją przeczytać, żeby pomóc sobie i swojemu dziecku.