Wydawnictwo MiND » Sklep • Książki » Wychowanie dzieci » Wychowanie w duchu empatii

Wychowanie w duchu empatii

Marshall B. Rosenberg

(1 opinia klienta)

Rodzicielstwo według Porozumienia bez Przemocy

Marshall B. Rosenberg, twórca Porozumienia bez Przemocy ‒ komunikacji opartej na wzajemnym zaufaniu i szacunku ‒ dzieli się osobistymi doświadczeniami i refleksjami na temat rodzicielstwa.

Pokazuje, że oprócz wychowania opresyjnego, wykorzystującego kary i przymus, oraz całkowitej bierności i permisywizmu wobec tego, co robią dzieci, możliwe jest jeszcze inne podejście. Jego podstawą są empatia i szacunek. Wbrew pozorom te proste środki pomagają odnaleźć równowagę między potrzebami rodzica i potrzebami dziecka oraz zbudować wewnętrzną motywację dziecka do współdziałania.

Książka dostępna tylko w formie elektronicznej (e-book).

18,00 

Wyczyść zaznaczenie
SKU: Brak danych Kategoria: Tag:

Metryka • Rekomendacje • Cytaty

Metryka książki

Marshall B. Rosenberg, Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez Przemocy

Tytuł oryginału: Raising Children Compassionately. Parenting the Nonviolent Communication Way

Tłumaczenie: Dariusz Syska

  • © Wydawnictwo MiND
  • Podkowa Leśna 2012
  • Wydanie I
  • 64 strony
  • ISBN 978-83-62445-29-5 (e-book)

Książka dostępna tylko w formie elektronicznej (e-book).

Rekomendacje, opinie

W tej niewielkiej, ale pełnej treści książeczce Marshall B. Rosenberg dzieli się osobistymi doświadczeniami i refleksjami na temat rodzicielstwa. Pokazuje, jak spełniać nasze marzenia o wychowaniu dzieci, które potrafią rodzić sobie w świecie, a zarazem dorastać z nimi do pełniejszego człowieczeństwa.

Zofia Aleksandra Żuczkowska, trenerka Porozumienia bez Przemocy


Porozumienie bez Przemocy pomaga odnaleźć równowagę między potrzebami rodzica i potrzebami dziecka. Pokazuje, jak z szacunkiem do drugiego człowieka wyrażać najtrudniejsze komunikaty. Wykorzystując tę metodę, własnym przykładem pokazujemy dzieciom, jak dbać o siebie i innych.

Anna Mills, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy (NVC)


Porozumienie bez Przemocy zaskakuje prostotą i użytecznością. Stosując je, zauważysz, że dając, bierzesz – i nigdy nie tracisz. Zorientujesz się, że poprzez zmianę sposobu komunikacji wzmacniasz dziecięcą otwartość, chęć dzielenia się i szacunek dla innych. Poznaj zasady NVC i dowiedz się, jak dbając o siebie, możesz zadbać o dzieci.

Ewa Orłowska, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy (NVC)

Cytaty z książki Wychowanie w duchu empatii

Bezwarunkowa miłość, szacunek i akceptacja dla dzieci nie znaczą jednak, że wszystko, co one robią, musi nam się podobać. Nie jesteśmy z tego powodu zobowiązani do pozwalania im na wszystko ani do rezygnacji ze swoich potrzeb lub wartości.

Kompetencje relacyjne w edukacji Reklama książki
Kompetencje relacyjne w edukacji. Reklama najnowszej książki Jespera Juula

Jedyna rzecz, jaką tak naprawdę musimy robić, to okazywać im szacunek, niezależnie od tego, czy spełniają nasze prośby, czy nie. Dopiero kiedy okażemy im pełną szacunku empatię i poświęcimy swój czas, starając się zrozumieć, dlaczego nie postępują tak, jakbyśmy chcieli, możemy zastanowić się nad sposobem wpłynięcia na nie tak, aby same z siebie chciały zmienić swoje zachowanie.


Często mówię rodzicom, z którymi pracuję, że posiadanie dzieci połączone z przekonaniem, że jest coś takiego jak dobry rodzic, może zamienić ich życie w piekło. Nasze dzieci nie skorzystają na tym, że będziemy obwiniać się o każdy przejaw swej niedoskonałości. Dlatego uważam, że naszym celem nie jest być dobrym rodzicem ‒ ale rodzicem mniej głupim.

Uczmy się za każdym razem, kiedy nie udaje nam się sprostać dziecięcej potrzebie zrozumienia albo kiedy nie potrafimy szczerze wyrazić swoich uczuć i potrzeb.


Tak naprawdę możemy dawać siebie innym w kochający sposób tylko o tyle, o ile sami otrzymujemy miłość i zrozumienie. Dlatego radzę wszystkim, aby rozejrzeli się wokół siebie i stworzyli wspierającą wspólnotę złożoną z przyjaciół, znajomych i innych ludzi, którzy mogą dać nam zrozumienie potrzebne, żeby być z naszymi dziećmi w sposób dobry dla nich i dla nas.

Spis rzeczy

  1. Wprowadzenie
  2. Moje przebudzenie
  3. Jak wykształcono nas na rodziców?
  4. Granice przymusu i kary
  5. Jakość kontaktu z dzieckiem
  6. Niedoskonałość nagród
  7. Zmiana nawykowego sposobu porozumiewania się
  8. Domowa wojna o obowiązki
  9. Bezwarunkowa miłość
  10. Jak przygotować nasze dzieci?
  11. Zabawa w kapitana
  12. Użycie siły
  13. Wspomagające społeczności
  14. Informacja o Center for Nonviolent Communication (CNVC)
  15. Cztery części procesu Porozumienia bez Przemocy (NVC)
  16. Niektóre podstawowe uczucia wspólne nam wszystkim

6. Niedoskonałość nagród

Wielu ludzi uważa, że stosowanie nagród jest bardziej humanitarne niż karanie. Ja jednak traktuję obie te rzeczy jednakowo jako przejaw sprawowania nad kimś władzy. Porozumienie bez Przemocy (NVC) jest zbudowane na władzy sprawowanej wspólnie. Oznacza to, że nie próbujemy wpływać na innych, powodując ich cierpienie, jeśli nie robią tego, na czym nam zależy, ani nagradzając, jeśli to robią.

Chodzi nam o władzę opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku, które sprawiają, że ludzie słuchają siebie nawzajem, uczą się od siebie i z własnej woli przyczyniają do wspólnego dobra. Ten rodzaj władzy ‒ władzy z ludźmi ‒ wykształca się, kiedy potrafimy otwarcie komunikować swoje uczucia i potrzeby, unikając wszelkiej krytyki.

Kiedy umiemy powiedzieć, czego od nich oczekujemy, bez stawiania żądań i przymusu. I tak jak mówiłem, niezbędna jest także umiejętność prawdziwego słuchania tego, co próbują nam powiedzieć, oraz okazywania zrozumienia ‒ zamiast pośpiesznego szukania rozwiązań i zasypywania radami.

Sposób porozumiewania się,

o którym mówię, może niektórym rodzicom wydać się tak niezwyczajny, że powiedzą: "Cóż, taki sposób rozmowy jest po prostu nienaturalny". W odpowiedzi mógłbym przytoczyć pewne zdanie Gandhiego, na które natknąłem się, pracując nad swoimi ideami: "Nie należy mylić tego, co nienaturalne, z tym, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni". Gandhi często powtarzał, że nasza kultura uczy nas porozumiewać się i postępować w sposób nienaturalny, do którego jednak z różnych powodów zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Wydaje mi się to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do naszego sposobu porozumiewania się z dziećmi. Jako rodzic nawykłem do szeroko rozpowszechnionego zwyczaju oceniania ich jako dobre lub złe i do wymierzania kar. Nie powiedziałbym jednak, żeby było to naturalne. Po prostu w pewnym momencie stało się to moim nawykiem.

Później nauczyłem się, że o wiele bardziej naturalne jest budowanie z ludźmi serdecznych więzi opartych na szacunku i współdziałaniu ‒ ale nie z powodu kar, nagród albo przymusu wykorzystującego zawstydzanie i obwinianie ‒ lecz z czystej radości wspólnego działania. Taka zmiana sposobu komunikacji wymaga jednak przemiany świadomości i pewnej pracy nad sobą. (...)

Fragment książki

Marshall B. Rosenberg, Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez przemocy, Wydawnictwo MiND 2012

Dr Marshall B. Rosenberg (ur. 1934)

Amerykański psycholog, twórca idei Porozumienia bez Przemocy. Doktoryzował się z psychologii klinicznej, od ponad czterdziestu lat uczy, jak rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy i poprawiać wzajemną komunikację. Pracował jako mediator na całym świecie, w rejonach konfliktów zbrojnych, w zubożałych dzielnicach miast i więzieniach. Niósł pomoc rodzinom, szkolił nauczycieli, pracowników socjalnych, policjantów i menedżerów. Jest założycielem Center for Nonviolent Communication, międzynarodowej organizacji prowadzącej szkolenia przez zespół certyfikowanych trenerów.

Marshall B. Rosenberg, Wychowanie w duchu empatii. Rodzicielstwo według Porozumienia bez przemocy, Wydawnictwo MiND, Podkowa Leśna 2012

Parametry książki

Format:

e-book

1 opinia dla Wychowanie w duchu empatii

  1. Agnieszka W.

    Pożyteczna i mądra książka, wiele się z niej nauczyłam. Pokazuje czym naprawdę jest empatia i uczy jak praktycznie zastosować te mądre zasady w rodzinie. Mam dwójkę małych dzieci i nie jest mi łatwo, ale dzięki takim książkom próbuję sobie jakoś radzić. Szkoda tylko, że mój mąż nie chce jej przeczytać 😉

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *